21.9.15

Vanavanemate pidu Kuldkingas


See oli kuus aastat tagasi, kui Eestis tehti ettepanek, et septembrikuu teisel pühapäeval võiks hakata tähistama veel ühte olulist perepäeva - vanavanemate päeva. Seetõttu oli mihklikuu 14- nda päeva pärastlõuna Kuldkinga rühmas lastelaste ja vanavanemate päralt.
Peale väikest tervitust oli esinemisjärg lastel. Laste esitatud liisusalmis jäi kõlama mõte vanavanemate olulisusest ja perekonda kuulumise tähtsusest ning sõrmesalmis loeti parema ja vasaku käe vajalikkusest.
Nüüd oli aeg omavahel tuttavaks saada. Tutvumisringis saime teada kohaletulnud vanaemade, vanaisade, memmede, mammade, vanade pärisnimed.
Seejärel proovisime ühises tantsuringis „Rehetoa tantsude“ muusika saatel lihtsat sõõrtantsu tantsida labajalavalsi sammu tehes.
Pärimusliku pärastlõuna edasised tegevused toimusid neljas erinevas pesas. Punases pesas õpiti moorapalle tegema, aga kollases pesas koostati ja kaunistati sugupuid. Rohelises pesas tehti keerutatud käepaelasid ning meisterdamise pesas värviti pesulõkse rahvariideseeliku triibumustrite järgi. Niimoodi liiguti koos vanaemade ja vanaisadega ühest pesast teise. Iga kord andis kandlelugu märku, et on aeg pesa vahetada.
Kõige lõpus tehti osavatele sõrmedele veel üks võistlusmäng – nööri kerimine. Selles võistluses olid ühtemoodi tublid nii vanaemad kui vanaisad, aga ka nende lapselapsed.
Suured tänusõnad Teile head vanaemad ja vanaisad laste ja lastelaste kasvatamise, jagatud hoole, armastuse eest ning, et leidsite aega lasteaeda meile külla tulla ja üks vahva pärastlõuna koos veeta!
Enne kojuminekut maitsesid kõik pidulised omavalmistatud moorapalle.
Kuldkinga rühma vanemõpetaja Tagi













19.9.15

Hiireherned Tibutares


Alasniidu lasteaed sai juba enne suvepuhkusele jäämist kutse osaleda Tabasalus, Tibutare lasteaias laste laulupeol “Muusika kõigi jaoks“. Mõtted hakkasid liikuma. Kui laulupidu, siis olgu lastel ka laulupeole vääriline riietus! Peame oma lasteaias oluliseks väärtusõpetust ja mõiste „laulupidu“ rahvariideid ja traditsioonide eluspüsimise edasiandmine lastele on üks osa meie tööst. Selliste pidude juurde kuuluvad väärikad riided ning oligi aeg küps oma maja lastele rahvuslikud riided õmmelda. Muusikaõpetaja Maris lasi kääridel käia, ajas õmblusmasina vurisema ja koos Kuldkinga rühma õpetajaabi Sirjega anti viimane lihv Alasniidu lasteaia maja kaunitele esindusriietele. Koide närida need kindlasti ei jää, sest meie maja valitud aastateema „Veere, veere päevakene“ annab põhjust neid erinevatel üritustel kindlasti kanda.


 Rõivaste esmakandjateks said Hiireherne rühma lapsed. Sügisene ilm mängis õueüritusena mõeldud laulupeole küll vingerpussi, aga meile see isegi meeldis. Saime ju oma uhiuute rõivastega teiste seas ilma üleriieteta särada! Tibutare lasteaed tervitas meid sõbralikult ja isegi „rongkäik“ toimus. Mööda koridori jalutades hüüti rühma uste vahelt tervitusi ja elagu kõikidele osalenud lasteaedadele.Vaatasime ka laulupeole pühendatud kunstinäitust. Jäädes imetlema meie Arabella Karolina ja Irise joonistusi suutsime tekitada kitsas koridoris ka väikese ummiku. Lahke pererahva eestvõttel laulsime, tantsisime ja lustisime. Selline kooslaulmine oli tore  kummardus kestvale muusika-aastale. Tagasiteel bussis kingituseks saadud õunu nosides oli pisut kahju, et bussijuht hakkas orienteeruma asukohas ja sõidutas meid lühemat teedpidi tagasi lasteaeda. Mõnus ja hea vaheldus on käia sõpradel külas ja bussiga sõita. Aitäh küllakutse eest Tibutare lasteaed!

Kirjutas Hiireherne rühma õpetaja Maie Vartla, pildistasid Kristel Einaste-Lukk ja maie Vartla.





14.9.15

Memme ja taadi pidu Karukellas

Neljapäeva õhtul olid lapsed suures ootusärevuses, sest kohe kohe tulid külla nende armsad vanaemad ja vanaisad. Pidu algas luuletuses ettelugemisega, selleks oli Karukella rühmaluuletus. Lapsed on ise veel väikesed aga tublid, sest terve nädalaga õppisime selle luuletuse selgeks. Järgmiseks oli aga järjehoidja meisterdamine, sest mis on vahvam kui vanaema, vanaisa etteloetud toredad jutud. Siis ei ole muret, et järg läheks kaduma. Käis tihe koostöö, mille tulemusena valmisid omapärased kunstiteosed. Peol tuli ette ka takistusi, sest üks õunamahl ei tahtnud avaneda aga tänu ühe vanaisa nutikusele saime selle probleemi lahendatud. Vahva oli ka see, et üks vanaema oli kohale toonud 55. aastase väikese karu, mis oli pärit tema lapsepõlvest. Kui oli meisterdatud, siis katsime laua ja lasime heal maitsta. Et aga parema ülevaate meie peost saaksite, siis võite siia piiluda- siit !
Kirjutas ja pildiesitluse tegi Mari-Liis

Pildistas Helve

8.9.15

Palju õnne armas Alasniidu Lasteaed!

Tere hea lugeja,

Meie Lasteaed on nüüd juba 4. aastane. Kas sa tead mida 4. aastane oskab ja teab? Päris palju! Kui sul juhtub mõni 4. aastane kodus olema siis loe järgnev läbi.
4 aastane laps kõnnib vabalt mööda joont või kitsast vahet, kõnnib kikivarvastel, jookseb lühikest maad, sõidab kolmerattalise jalgrattaga, õpib kiigel hoogu andma.  Oskab palli visata ja püüda. Kasutab edukalt mitmesuguseid töö- ja mänguvahendeid. Näitab ja nimetab kehaosi, oskab täiendada pilti puuduva kehaosaga.  Laps on harjunud kasutama tervitus- ja viisakussõnu, ta kasutab neid oskuslikult. Teiste asjade kasutamiseks tuleb õpetada luba küsima. Reeglitega mängudes ootab oma järjekorda, kuigi reeglitest on raske kinni pidada. Meelsasti mängib laps lauamänge koos täiskasvanuga ja on väga õnnelik kui tal õnnestub mängus võita. Võidutunde kogemine annab lapsele eduelamuse ja arendab enesekindlust. Laps on abivalmis kui temalt abi palutakse.  Kiita ja tunnustada last heade tegude eest, siis kujunevad lapsel meeldivad käitumisharjumused.  Laps oskab juba iseseisvalt riietuda, paneb kinni nööbid ja trukid, paneb ise kindad kätte ja saapad jalga. Laps sööb iseseisvalt kogu toidu kasutades lusikat või kahvlit, joob vabalt tassist, oskab kasutada kõrt joomisel. 
Meiega on sama lugu, oskame sõita kolmerattalisega, joome vabalt tassist ja paneme ise riidesse. Tegelikult on nelja aasta sisse mahtunud veel palju muud, ühest küljest on neli aastat väga lühike aeg, teisalt oleme väga palju juba saavutanud. Meil on välja kujunenud omad traditsioonid ja toimetused. Meie õueala ja rühmaruumid täienevad pidevalt põnevate õppevahenditega, projektiõppes avastavad nii õpetajad kui ka lapsed uusi avarusi ja ideid. Tööle on asunud eripedagoog ja arendusjuht kes mõlemad seisavad hea selle eest, et lastel ja õpetajatel lasteaiaelu vaheldusrikkam oleks. Tublid naised on õmmelnud ühele rühmale rahvarõivaste komplekti, ees ootab Harku Valla laste laulupidu! Kiidan ja tunnustan meie maja tegusaid naisi heade tegude eest. Olen uhke, et kuulun Alasniidu Lasteaia perekonda! Palju õnne !

Kristel