4.11.12

Maastikunst e. Landart Alasniidu Lasteaias



Landarti mõistet on maastikuarhitekt Henn Runnel kirjeldanud järgnevalt:

Land art ehk maastikukunst on 1960-te lõpus ja 1970-te alguses esile kerkinud kunstivorm, mille algne tegevusala hõlmas peamiselt (loodus) keskkonda. Kunstiteoste loomiseks kasutatakse tihti kive, puitu, pinnast, taimi ja muid looduslike materjale. Loodud kunstiteosed on enamasti ajutised, sest nad rajatakse välialadele ja nad kestavad kuni loomuliku lagunemiseni.
Septembri jooksul toimunud Õueseikluse  raames, tekkis ka Alasniidu Lasteaias plaan kaunistada meie õueala põnevate  maastikukunsti teostega. Iga rühm sai endale vabalt valida kujundatava ala, vajalikud materjalid ning teostusviisi. Land art´i üritus hõlmas kunstitöö valmistamist, ning ka oma teose esitlemist teistele rühmadele. Kõik kuus kunstitööd olid nii teostuselt, materjalidelt kui esitlusviisi poolest täiesti erinevad, põnevad, fantaasiarikkad.
Hiireherne rühm, kus kõige väiksemad kunstnikud ei hakanud kaugele minema, vaid jäid oma rühma magamistoa akna alla, sorteerisid olemasolevaid materjale. Kogutud oli pihlakaid, värvilisi lehti, kibuvitsamarju. Lapsed alustasid marjade maitsemisest. Üllatavalt maitsvaks pidasid lapsed pihlakaid. Lapsed läksid degusteerimisega nii hoogu, et vahepeal tekkis lausa hirm, et kunsti jaoks materjali ei jäägi. Õnneks õnnestus siiski ka maastikukunsti jaoks mõned marjad säilitada. Magamistoa akna all ilutsev saialillepeenar oli nii ahvatlev, kaunis ning kutsuv, otsustasime oma teose just sinna paigutada. Kunstitöö valmis: kolm kaunist lehe- ja marjaussi siuglesid murule. Ussi kehad tehti pihlakatest, kibuvitsamarjadest, värvilistest lehtedest. Materjalid kinnitasime  maa külge hamba- ja grilltikkudega, usside pead ladusime kividest. Arutasime lastega selle üle, et mismoodi võiks see kunstiteos edasi elada. Lapsed pakkusid, et linnud tulevad marju sööma. Elame -näeme... Teos valmis, asusime teele õueala maastikukunsti näitusele.

Nurmenuku rühm oli samuti teose paigutanud oma rühmaukse ja akende alla. Valminud oli looduslikest materjalidest (elupuuokstest, kastanilehtedest, kuivanud murust, kividest) uhke  paabulind, linnu pesa ja munad. Õpetaja Maret rääkis, et idee ja teostus tuli täielikult lastelt ning tööd inspireeris kasutatavad materjalid. 

Karukella rühm meisterdas tasakaalu rajale krokodilli. Õpetaja Mari-Liis rääkis, et vaadeldes tasakaalurada tekkis kohe mõte, et see ju meenutab looma selgroogu, koos lastega leiti selgroog sobilik olevat krokodillile. Lisati lilleõisi, lehti, kive ja krokodill sai valmis -ning nii ehtne, et tundus kohe-  kohe teeb hoiatava hüppe. Kiitnud Karukella rühma leidlikkust ning kaunist kätetööd, jõudsime  edasi Kassikäpa rühma näituse väljapanekuni. Kassikäpad olid Landarti töö valmistanud nii, et nad korjasid õuealalt erinevaid rohttaimi ning kleepisid need paberile, tekkisid kaunites loodusmustrites järjehoidjad. Huvitav teostus  ja hea  mõte!


Pääsusilmade kunstitöö valmimine nõudis kõige rohkem liikumist. Nemad värvisid paberid guaššvärvidega värviliseks, seejärel sidusid nad värvitud paberid nööridega enda selja taha ning jooksid üle murumäe. Muru jättis paberile jäljed-paberivärv jättis murule jäljed. Nii kasvaski sel päeval lasteaais puna-rohe-sini-kollane murusort. Põnev lahendus meeldis nii lastele kui õpetajatele!

Kuldkinga rühm (meie maja kõige vanemad kunstnikud) olid ette võtnud pilliroo, pihlakamarjade, lehtede vaibaks põimimise töö. Valminud töö riputati õues kasvava puu külge. Töö oli nii peen, kaunis ning õhkõrn, et kohe tekkis kujutlus mööda vaipa sibavatest haldjatest ja päkapikkudest.
Landarti tegemine koos lastega oli väga põnev kogemus, kindlasti  muudame oma õueala maastikukunsti abil huvitavamaks ka edaspidi. Suur tänu suurtele ja väikestele  kunstnikele  heade kunstielamuste eest!

Kirjutas õp. Renate
Pildistas õp. Maie

No comments:

Post a Comment